Bloog Wirtualna Polska
Są 1 272 282 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Taktyka nęcenia-Wiosna

niedziela, 17 lutego 2008 11:13
Skocz do komentarzy
    Gdy już skompletowaliśmy sprzęd, dokonaliśmy wyboru łowiska najwyższy czas by zacząć łowić. Nie ma łowienia bez nęcenia, to trafne spostrzeżenie zwłaszcza jeśli chodzi o wędkarstwo karpiowe. Jednak, aby było ono skuteczne, musi być przemyślane. Nęcenie nam jest przede wszystkim potrzebne do tego aby zwabić karpie, ale także zachęcić do żerowania, a także zatrzymać w łowisku, nie przekarmiając ich przy tym. Pod uwagę musimy wziąć takie czynniki jak porę roku, to czy łowisko będzie nęcone regularnie, czy tylko w trakcie zasiadki.
    Jako że za oknami zima każdy z nas z utęsknieniem wypatruje wiosny, zacznę do sposobu zwabienia wiosennych ciprinusów. Wiosną preferuję krótkie zasiadki od kilku godzinnych do zasiadek trwających cały weekend , zależy to głównie od wolnego czasu którego nie mam za wiele. Wiosną wybieram przeważnie na zasiadki dni słoneczne. Jeśli wybieramy się na zasiadkę kilku godzinną musimy zwabić w szybkim czasie karpiki w nasze łowisko. Moim zdaniem najlepiej taktyką będzie użycie sypkiej zanęty, wzbogacona kukurydzą z puszki, pelletem, oraz pokruszonymi kulkami. Dobrym rozwiązaniem jest wzbogacenie naszej zanety sypkiej o mielony pellet. No oczywiście nie zapomnijcie o najważniejszym czyli dodaniu do naszej zanęty aromatu , ale pamiętajmy żeby nie przesadzić z jego ilością. Wiosną używam aromatów rybnych tak zwanych „śmierdzieli”, ponieważ najbardziej przypominają zapachem naturalny pokarm karpia. Wszystkie składników mieszam dokładnie na sucho i nawilżam godzinę przed łowieniem. Na kilku godzinną zasiadkę przygotowuje ok. 2kg. zanęty sypkiej, wzbogaconej kukurydzą z puszki i ok. kilogramem pelletu . Do tego jeszcze 50 pokruszonych kulek i zanęta gotowa. Łowisko nęcę wrzucając całą przygotowanej zanętę, kładąc ją punktowo w polu łowienia. Zwłaszcza wiosna dobrą i skuteczną metoda jest użycie woreczków PVA , do takiego woreczka wsypujemy pellet, następnie zalewamy to wszystko dipem. Tak przygotowana mieszanka pelletu z dipem na pewno zwabi w szybkim czasie karpiki w okolice naszych zestawów. Wiosną używam mniejszych rozmiarów kulek zazwyczaj 16-12mm , lub kombinacji kulek w postaci bałwanków i grzybków. Używam również pellet haczykowy który jest właśnie wiosną bardzo skuteczną przynętą na ostrożne cyprinusy. Przypony wykonuje z miękkiej plecionki, używam haków mających rozmiar 4.
    Gdy robi się cieplej, dni są dłuższe, pogoda jest ustabilizowana i jest ciepło wybieram się na weekendową zasiadkę. W tym przypadku sposób nęcenia różni się od poprzedniego, zarówno pod względem ilości, jak i użytej zanęty. Na łowisku jestem z samego rana i siedzę do zmroku lub też całą noc. Jako bazę mojej zanęty w tym przypadku będzie stanowił pellet ok. 70-80% reszte będą stanowić ziarna konopi i kukurydzy i niewielka ilość pokruszonych kulek. Do tego kulki i grubszy pellet zalany dipem, podawane przy pomocy materiałów PVA, razem z zestawem. Pellet i ziarna, podobnie jak zanętę sypką rozsiewam na dość niewielkim obszarze 1-1,5 metra kwadratowego i do tego dodaje garstkę pokruszonych kulek. Całą zanętę podaję przed łowieniem, zostawiam tylko trochę zanęty aby donęcić w trakcie łowienia. Zanętę umieszczam w łowisku przy pomocy pontonu ze względu na lekkość użytej zanęty. Zestawy , przypony i przynęty stosuje takie same, jak w poprzednim przypadku.
    Mam nadzieje te parę słów które nabazgrałem pomogą wam w złowieniu wiosennych karpików. Do zobaczenia nad wodą i aby do wiosny. Pozdrawiam Andrzej:)
Podziel się
oceń
1
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

poniedziałek, 20 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  24 082  

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 24082

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Gwiazdy

Pytamy.pl